Napisane przez: Hanuś | 2012/05/13

poza miastami i wioskami

Podczas pobytu w Belize udało nam się także spotkać paru czteronożnych oraz skrzydlatych mieszkańów. Dżungla i rzeki przecinające jej gęstwiny są domem dla wielu zwierzaków. Mariusz zabrał całą naszę ekipę na wycieczkę w głąb Małpiej Rzeki. Płynąć wzdłuż jej brzegów mogliśmy podglądać krokodyle, zółwie, jaszczury i przeróżne piękne ptaki w ich naturalnym środowisku. Nasz przewodnik rzeczny zabrał nas w gląb dżungli. Spacer niesamowity, chociaż komary chciały nas zjeść żywcem. Warto było, gdyż pierwszy raz w życiu widziałam wyjce, które wcześniej słyszałam w Panamie w kolicach Colon. No i te piękne widoki – dzikie i tajemnicze chaszcze, a zza nich dopiegające przedziwne odgłosy…
Przyjezdni mają swoje drzewo w Belize. Jest nim gumbolimbo – drzewo turysta. Zostało tak nazwane, gdyż mieszkańcom przypomina skórę turystów po dwóch dniach pobytu – czerwona i łuszcząca.
Ciekawostką są lasy sosnowe w tropikach, czyli Mountain Pine Ridge Forest. Na obszarze ponad 400 kilometrów kwadratowych, po przejściu jednego z odnóży rzeki Macal, między 400 a 700 m.n.p. zaczynają się połacie porośnięte drzewami iglastymi. Niesamowite wrażenie zrobiło na mnie przechodzenie z jednego pasma w drugie. Najpierw przedzieraliśmy się przez dżunglę – parną, gorącą, dudniącą dzikimi odgłosami. A po przekroczeniu rzeki i wspięciu się kolejne kilka metrów pod górę otaczał nas szum lasów i owiewał orzeźwiający wiatr. Poczułam się jak w naszych Tatrach.


Responses

  1. CześćHanuś,

    Super się czyta i jeszcze lepiej ogląda. Czekam niecierpliwie na więcej. I gdybyście coś jeszcze wydali papierowo, to byłoby super !!!
    Kiedy planujecie ruszyć na północ ?

    Pozdrawiam,
    Paweł


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: